Dzień walki z rakiem piersi – 15 października

Drogie Panie, rak piersi atakuje znienacka, często nie dając o sobie znać w początkowej fazie. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną śmierci. Pamiętajcie, że wczesne wykrycie zmian i odpowiednia terapia często prowadzą do całkowitego wyleczenia.

Obchodzimy dzisiaj Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi i z tej okazji przypominamy jak ważne jest systematyczne samobadanie piersi – kontrola ich wyglądu, jak i badanie dotykowe, czyli samobadanie. Bardzo ważne są także systematyczne USG piersi i mammografia – to bezpieczne i bezbolesne badania, które uznawane są za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi. Profilaktycznie wszystkie kobiety po 40. roku życia powinny je wykonywać co 2 lata.

W WCSKJ funkcjonuje program profilaktyczny raka piersi w ramach NFZ, który adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
  • otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: – rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), – mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2; – nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Badanie jest bezpłatne i nie wymaga skierowania. Aby umówić się na wizytę należy skontaktować się pod nr tel. 757537402 od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-19:00.

W naszym szpitalu działa również Centrum Profilaktyki Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi. Każda pacjentka, która zgłosi się do Centrum otrzyma kompleksową i interdyscyplinarną opiekę zespołu specjalistów: chirurga onkologa, radiologa, radioterapeuty, onkologa klinicznego, rehabilitanta i psychoonkologa. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod numerem tel. 75 753 74 89 oraz 75 753 74 90 – czynna od godz. 8.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku.

Jak poprawnie się wykonać samobadanie piersi?

  • Stojąc nago, unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się, czy nie zauważasz jakichś zmian w kształcie swoich piersi lub czy nie pojawiły się w ich okolicach jakieś przebarwienia.
  • Wykonaj tę samą czynność, opierając ręce na biodrach.
  • Ściśnij brodawki i zwróć uwagę czy nie wydziela się z nich płyn.
  • Połóż swoją lewą rękę z tyłu głowy, a prawą dłoń na lewej piersi. Naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj kółeczka na jej powierzchni – z góry na dół i na odwrót.
  • Analogicznie wykonaj badanie na drugiej piersi.

Jeśli zauważysz niepokojące zmiany, koniecznie umów się na wizytę do lekarza z którym będziesz mogła skonsultować swoje obawy i który skieruje Cię na dalsze badania.