Program profilaktyki raka jelita grubego

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej uczestniczy w Projekcie partnerskim „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego- badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn.” Koordynatorem projektu jest Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Projekt jest realizowany wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Wicemarszałkiem Marcinem Krzyżanowskim.

Badanie, o którym mowa to diagnostyka kału na krew utajoną, której obecność nie jest widoczna gołym okiem. Badanie przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat, oraz jest kompletnie nieinwazyjne –wykonuje się je w domu za pomocą bezpłatnego zestawu testowego otrzymanego w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej.

Diagnostyka krwi utajonej w kale to jedno z podstawowych badań profilaktycznych w walce z nowotworami jelita grubego, których wczesne wykrycie jest kluczowe w dalszym leczeniu – warto się zbadać. W programie badań przesiewowych mogą wziąć udział:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

Jak wziąć udział w akcji? Pacjenci przychodni przyszpitalnej POZ, Poradni Chirurgii Ogólnej oraz Poradni Chirurgii Onkologicznej kwalifikowani są po wcześniejszej rejestracji pod numerem telefonu 75 753 74 89, 75 753 74 90. Po wypełnieniu Ankiety Uczestnictwa, Pacjent dostaje bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce, z której został pobrany, a wynik dostaniemy po około 14 dniach. W przypadku Pacjentów Oddziału Chorób Wewnętrznych oraz Chirurgii Ogólnej Onkologicznej kwalifikowani są oni w swoich oddziałach. Zachęcamy do wykonania badań.